530 231 148
kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Badanie stężenia TSH

Czy wiesz, że zaburzenia czynności tarczycy dotyczą około 20% naszego społeczeństwa?

Nie czekaj, sprawdź jak funkcjonuje Twoja tarczyca bez konieczności wychodzenia z domu.

  • Podejrzewasz, że Twój metabolizm jest zaburzony?

  • Doskwierają Ci zaburzenia emocjonalne, zmiany skórne czy zaburzenia rytmu serca?

  • Członkowie Twojej najbliższej rodziny cierpią na autoimmunologiczne choroby tarczycy?

  • Przykładasz dużą wagę do profilaktyki i regularnych badań?

Dowiedz się więcej

Ocena stężenia TSH jest podstawowym badaniem diagnostycznym wykorzystywanym do rozpoznawania zaburzeń funkcji tarczycy oraz oceny skuteczności prowadzonej terapii – substytucyjnej przy niedoczynności tarczycy lub supresyjnej przy jej nadczynności.

Tyreotropina jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, znajdującym się w pętli sprzężenia zwrotnego z hormonem podwzgórza – tyreoliberyną (TRH) i hormonami tarczycy – tyroksyną (T4) i trijodotyroniną (T3). Wzajemne zależności powyższych parametrów oraz fakt, iż niewielkie zmiany stężenia wolnych hormonów tarczycy (fT4 i fT3) powodują istotne zmiany w wydzielaniu TSH sprawiają, iż tyreotropina jest najczulszym wskaźnikiem wahań hormonów tarczycy i stanowi pierwszą linię diagnostyki zaburzeń tarczycy.

Badania czynności tarczycy zalecane są każdemu, kto podejrzewa u siebie zaburzenia tempa metabolizmu. Tabela poniżej przedstawia najczęściej występujące objawy charakterystyczne dla niedoczynności oraz nadczynności tarczycy.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Spowolnienie tempa metabolizmuPrzyspieszenie tempa metabolizmu
spowolnienie pracy sercaprzyspieszenie pracy serca
zwiększenie masy ciała niezwiązane ze wzrostem apetytuspadek masy ciała mimo wzmożonego apatytu
zaparcia, wodobrzuszebiegunki
osłabienie, spowolnienie, sennośćbezsenność
zaburzenia pamięci i koncentracjiwzmożona pobudliwość emocjonalna
zmniejszona tolerancja wysiłkurozdrażnienie, nerwowość, niepokój
nadwrażliwość na zimnozła tolerancja ciepła
sucha, łuszcząca się skóranadmierna potliwość
obrzęk twarzy i dłoniwytrzeszcz oczu, wole (powiększenie tarczycy)
suche, łamliwe i nadmiernie wypadające włosydrżenie rąk

Badania czynności tarczycy dedykowane są również osobom dbającym o profilaktykę – wykonującym regularne, okresowe badania umożliwiające wykrycie zaburzeń na wczesnym, często bezobjawowym etapie choroby.

Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy stosujące terapie substytucyjne lub supresyjne również powinny poddawać się okresowym badaniom kontrolnym z uwagi na ryzyko przekształcenia się niedoczynności w nadczynność i odwrotnie.

Badany parametr:

Tyreotropina (TSH)

 

Przygotowanie do badania:

Przystąpienie do badań laboratoryjnych czynności tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Z uwagi na zmienność wydzielania TSH w ciągu doby (najmniejsze po południu, największe wieczorem) zaleca się pobieranie materiału do badania w godzinach porannych.

 

Przebieg:

Badanie wykonywane jest w próbce krwi pobranej z palca na specjalną bibułę.

Po złożeniu zamówienia w sklepie w ciągu 1-2 dni roboczych pod wskazany w zamówieniu adres dostarczany jest przesyłką kurierską zestaw zabiegowy. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne do pobierania materiału komponenty oraz umożliwia samodzielne pobranie krwi z palca zgodnie z dołączoną instrukcją (dostępną również w zakładce „Jak pobrać materiał”).

Pamiętaj, że jakość pobrania materiału ma bezpośredni wpływ na dokładność wyniku badania.

W skład zestawu wchodzi opłacona koperta zwrotna umożliwiająca bezpłatne przesłanie pobranego materiału do Laboratorium. Po otrzymaniu materiału Laboratorium wykona badanie w ciągu 6 dni roboczych i prześle zakodowany wynik na adres e-mail podany przy rejestracji próbki.