kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Witamina D pomaga w walce z Covid-19

witamina D

To, że witamina D ma wpływ na układ odpornościowy wiadomo nie od dzisiaj, jednak ostatnie wyniki badań pokazują, że może blokować ona również białko wirusa SARS CoV-2, a jej właściwy poziom w organizmie jest niezwykle istotny w przebiegu zakażenia koronawirusem. Jej niedobór może mieć wpływ na cięższy przebieg choroby i ryzyko zgonu. Dlatego szczególnie teraz w czasie pandemii i zwiększonego ryzyka zarażeniem wirusem SARS CoV-2 ważne jest badanie poziomu witaminy D i w razie jej niedoboru, odpowiednie suplementowanie.

Szacuje się, że około 90 proc. Polaków mierzy się z niedoborem witaminy D (całkowite 25(OH)D poniżej 30 ng/ml). Główną przyczyną takiej sytuacji jest niskie promieniowanie UVB w okresie jesienno – zimowym oraz dieta uboga w produkty będące naturalnymi źródłami witaminy D.
Objawy niedoboru witaminy D mogą w znacznym stopniu obniżyć jakość życia i wpłynąć w sposób negatywny na nasze funkcjonowanie. Niedostateczne uzupełnienie ilości witaminy może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu, niezwykle groźnych chorób, w tym może odczuwalnie osłabić działanie układ immunologicznego, który jest odpowiedzialny m.in. za zwalczanie stanów zapalnych w organizmie.

Badanie poziomu witaminy D bez wychodzenia z domu

W Polsce jest już możliwość wykonania innowacyjnego badania poziomu witaminy D z suchej kropli krwi. Przy użyciu specjalnego zestawu do badania, możliwe jest samodzielne pobranie materiału w domu, a następnie jego odesłanie do laboratorium, gdzie wykonywana jest dokładna i precyzyjna analiza. Badanie to określa poziom witaminy D i umożliwia prawidłowe ustalenie dawki suplementacji.
W praktyce wykonanie testu z suchej kropli krwi jest niezwykle proste, wygodne i – co istotne – nie wymaga od pacjenta wizyty w punkcie pobrań. Pobranie próbki krwi może być bowiem wykonane w zaciszu własnego domu, bez pomocy personelu medycznego. Pobranie próbki polega na nakłuciu opuszka palca przeznaczonym do tego lancetem, a następnie naniesieniu kilku kropel krwi na bibułę. Po upływie trzech godzin bibułę należy zapakować i odesłać w kopercie do laboratorium.
Pobranie krwi wykonywane metodą DBS (Dry Blood Spot) jest praktycznie bezbolesne, a ilość krwi wymaganej do wykonania badania jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku pobrania krwi żylnej. Stanowi to idealne rozwiązanie dla pacjentów z utrudnionym dostępem do placówek medycznych, np.: mieszkających w sporej odległości od najbliższej placówki, czy też mających problem z samodzielnym poruszaniem się.

Badanie można zakupić na stronie https://diagnostykaprecyzyjna.pl/sklep/

Jak interpretować wynik stężenia całkowitego 25(OH)D w organizmie?

  • Poniżej 20 ng/ml (lub poniżej 50 nmol/l) – ciężki niedobór witaminy D,
  • Poniżej 20-30 ng/ml (lub poniżej 75 nmol/l) – niewystarczające zaopatrzenie,
  • Na poziomie 30-50 ng/ml (lub 75-125 nmol/l) – optymalne zaopatrzenie,
  • Powyżej 150 ng/ml (lub powyżej 375 nmol/l) – ryzyko zatrucia witaminą D.