kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Instrukcja pobrania próbki krwi z palca

Zawartość zestawu

Zobacz na filmie jak pobrać próbkę

1. Znajdź czyste, suche miejsce zaopatrzone w blat oraz krzesło z oparciem. Pobieranie materiału przeprowadź w pozycji siedzącej. Sprawdź, czy zestaw zawiera wszystkie składowe wymienione w instrukcji. Wyjmij zawartość zestawu i umieść ją na czystej powierzchni blatu. Bibułę pozostaw na swoim miejscu w pudełku.

2. Zarejestruj próbkę na stronie: rejestracja.masdiag.pl wprowadzając pięcioznakowy KOD DO REJESTRACJI naklejony na bibułę. Następnie uzupełnij dane pacjenta (osoby oddającej materiał do badania). Naciśnij przycisk ZATWIERDŹ.

3. Odpakuj materiały dezynfekcyjno – opatrunkowe (gazik, kompresy, plaster), aby były na wyciągnięcie ręki podczas pobierania krwi włośniczkowej.

4. Umyj dłonie ciepłą wodą z mydłem. Krew włośniczkową zaleca się pobierać z palca środkowego lub serdecznego rzadziej używanej ręki. Rozgrzej miejsce nakłucia, pocierając palec przez 1 minutę. UWAGA: Nie stosuj maści ani kremów, które mogą zakłócić wynik badania.

5. Zdezynfekuj skórę nasączonym gazikiem w miejscu, w którym zostanie wykonane nakłucie. Poczekaj minimum 30 sekund aż palec całkowicie wyschnie.

6. Ukręć osłonkę ostrza nakłuwacza, a następnie ją wyciągnij. UWAGA: Nie używaj nakłuwacza, jeżeli osłonka zabezpieczająca została wcześniej usunięta.

7. Dokładnie przyłóż nakłuwacz do bocznej strony opuszki palca, a następnie zdecydowanym ruchem aktywuj nakłuwacz, naciskając kolorowy przycisk. UWAGA: Nakłuwacz może być użyty tylko raz. W razie potrzeby dołączony jest zapasowy nakłuwacz.

8. Pierwszą pojawiającą się po nakłuciu krew zetrzyj jednym jałowym kompresem – zawiera ona płyny tkankowe, które mogą zakłócić wynik badania. W przypadku braku lub znikomego krwawienia powtórz nakłucie (punkty 4–8 instrukcji), używając zapasowych materiałów.

9. Nakłutą stronę palca obróć w dół. Jeżeli krew nie zbiera się, opuść wyprostowaną w łokciu rękę poniżej poziomu serca lub w ostateczności delikatnie uciskaj palec w pobliżu miejsca nakłucia. Poczekaj na uformowanie się dużej kropli. Gdy kropla nie spada samoistnie, zbliż palec z kroplą do wykropkowanego okręgu na bibule, aby krew została wchłonięta.

10. Każda z kropel powinna znaleźć się w osobnym wykropkowanym okręgu. Kropla powinna zająć co najmniej połowę okręgu. Nie nakładaj materiału dwa razy w to samo miejsce. UWAGA: Nie należy silnie wyciskać kropli krwi z miejsca nakłucia.

11. Po pobraniu miejsce nakłucia uciśnij jałowym kompresem, ewentualnie zaklej plastrem z opatrunkiem.

12. Pozostaw bibułę w otwartym pudełku. Susz przez 3 godziny w temperaturze pokojowej (18–25°C), z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Przy wilgotności względnej powietrza powyżej 50% czas schnięcia może się wydłużyć. UWAGA: Nie podgrzewaj bibuły w celu przyspieszenia schnięcia.

13. Po całkowitym wyschnięciu wyjmij bibułę z pudełka i sprawdź stopień przesączenia krwi na odwrocie. Prawidłowo pobrana kropla krwi powinna wyglądać podobnie z obu stron.

14. Prawidłowo pobrany materiał zapakuj w torebkę strunową z osuszaczem. Włóż do opłaconej koperty zwrotnej dołączonej do zestawu i wyślij w ciągu 3 dni na adres:
Laboratorium Diagnostyczne Masdiag
ul. Żeromskiego 33
01-882 Warszawa

15. Nakłuwacze, zużyte kompresy oraz plaster mogą powodować ryzyko zakażenia i powinny zostać zutylizowane jako odpady medyczne. Pozostałe składowe zestawu wyrzuć do odpadów komunalnych.

16. Wynik otrzymasz e-mailem. Możesz również sprawdzić na jakim etapie jest Twoje badanie wchodząc na stronę: rejestracja.masdiag.pl i wybierając ODBIERZ WYNIK.

17. W razie pytań lub trudności z pobraniem krwi, bądź gdy zestaw jest niekompletny lub uszkodzony – skontaktuj się z działem wsparcia pod adresem: pomoc@masdiag.pl