kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl
wsparcie witaminowe (B6, B12 i kwas foliowy)
odpowiednia dieta bogata w witaminy z grupy B
aktywność fizyczna
odstawienie papierosów
ograniczenie spożycia alkoholu i dużych ilości kawy
Homocysteina jest aminokwasem siarkowym, którego stężenie regulowane jest przez dostarczenie do organizmu produktów bogatych w inny aminokwas – metioninę. Zaburzenia równowagi metabolizmu homocysteiny mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub niedoborów kofaktorów jej przemian, w szczególności witamin z grupy B, tj. witaminy B6 (pirydoksyny), B9 (kwasu foliowego) i/lub B12 (kobalaminy). Objawami związanymi z niedoborami witamin z grupy B są: zmęczenie, duszności, zawroty głowy, blada cera, urata masy ciała, drętwienie lub mrowienie dłoni i stóp.
Korelacja pomiędzy stężeniem homocysteiny i kwasu foliowego jest szczególnie ważna w leczeniu niepłodności oraz w prawidłowym przebiegu ciąży. Stężenie homocysteiny może wiązać się również z występowaniem stanów depresyjnych oraz epizodów migrenowych. Badania wykazują także związek między podwyższonym stężeniem homocysteiny a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona, demencji starczej i choroby Alzheimera.
Patologiczny stan związany z wysokim stężeniem homocysteiny w organizmie ludzkim zwany jest hiperhomocysteinemią (HHcy). Ciężkość tego stanu klasyfikuje się na podstawie stężenia homocysteiny. Za lekką / umiarkowaną HHcy uznaje się obecność 15-30 µmol/l homocysteiny, pośrednią / średnio nasiloną – 30-100 µmol/l, zaś ciężką – powyżej 100 µmol/l.
Wyróżniamy hiperhomocysteinemię pierwotną, wynikającą z uwarunkowanego genetycznie niedoboru enzymów uczestniczących w metabolizmie homocysteiny, oraz hiperhomocysteinemię wtórną, którą mogą wywoływać niedobory witamin z grupy B, niewydolność nerek, wątroby, cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy, przyjmowanie niektórych leków, spożycie dużych ilości kawy, alkoholu i palenie wyrobów tytoniowych.
Badanie stężenia homocysteiny wskazane jest w szczególności osobom o podwyższonym ryzyku zachorowania na choroby układu krążenia. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, badaniami stężenia homocysteiny powinny być objęte w sposób szczególny:
osoby ze zdiagnozowaną chorobą sercowo-naczyniową, w tym szczególnie borykające się z chorobą wieńcową, zmianami miażdżycowymi, zarostową chorobą tętnic, zakrzepicą żylną, zatorowością płucną, a także po udarze mózgu bądź zawale mięśnia sercowego
osoby z grupy podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym szczególnie borykające się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami przewodu pokarmowego, cukrzycą, zespołem metabolicznym, a także obciążone rodzinnie chorobami sercowo-naczyniowymi czy palące wyroby tytoniowe
osoby z grupy podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych ze względu na niedobór witamin z grupy B, w tym szczególnie osoby starsze, osoby stosujące diety eliminacyjne (w tym weganie, wegetarianie), kobiety w ciąży lub stosujące antykoncepcję hormonalną, osoby nadużywające alkoholu oraz z problemami ze strony przewodu pokarmowego i/lub nerek
Homocysteina
Materiał zaleca się pobierać rano, po całonocnym wypoczynku. Bezwzględnie należy być na czczo (12 godzin od ostatniego posiłku).
Badanie wykonywane jest w próbce krwi pobranej z palca na specjalną bibułę.
Po złożeniu zamówienia w sklepie w ciągu 1-2 dni roboczych pod wskazany w zamówieniu adres dostarczany jest przesyłką kurierską zestaw zabiegowy. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne do pobierania materiału komponenty oraz umożliwia samodzielne pobranie krwi z palca zgodnie z dołączoną instrukcją (dostępną również w zakładce „Jak pobrać materiał”).
Pamiętaj, że jakość pobrania materiału ma bezpośredni wpływ na dokładność wyniku badania.
W skład zestawu wchodzi opłacona koperta zwrotna umożliwiająca bezpłatne przesłanie pobranego materiału do Laboratorium. Po otrzymaniu materiału Laboratorium wykona badanie profilu stężenia homocysteiny w ciągu 6 dni roboczych i prześle zakodowany wynik na adres e-mail podany przy rejestracji próbki.