kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Badanie stężenia homocysteiny

Czy wiesz, że większość badań potwierdza silny związek pomiędzy podwyższonym stężeniem homocysteiny a wstępowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego?

Podwyższone stężenie homocysteiny - zapobieganie

  • wsparcie witaminowe (B6, B12 i kwas foliowy)

  • odpowiednia dieta bogata w witaminy z grupy B

  • aktywność fizyczna

  • odstawienie papierosów

  • ograniczenie spożycia alkoholu i dużych ilości kawy

Badanie stężenia homocysteiny, a wrodzone wady metabolizmu

Dowiedz się więcej o wadach metabolicznych możliwych do wykrycia i monitorowania dzięki temu badaniu.

Dowiedz się więcej

Homocysteina jest aminokwasem siarkowym, którego stężenie regulowane jest przez dostarczenie do organizmu produktów bogatych w inny aminokwas – metioninę. Zaburzenia równowagi metabolizmu homocysteiny mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub niedoborów kofaktorów jej przemian, w szczególności witamin z grupy B, tj. witaminy B6 (pirydoksyny), B9 (kwasu foliowego) i/lub B12 (kobalaminy). Objawami związanymi z niedoborami witamin z grupy B są: zmęczenie, duszności, zawroty głowy, blada cera, urata masy ciała, drętwienie lub mrowienie dłoni i stóp.

Korelacja pomiędzy stężeniem homocysteiny i kwasu foliowego jest szczególnie ważna w leczeniu niepłodności oraz w prawidłowym przebiegu ciąży. Stężenie homocysteiny może wiązać się również z występowaniem stanów depresyjnych oraz epizodów migrenowych. Badania wykazują także związek między podwyższonym stężeniem homocysteiny a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona, demencji starczej i choroby Alzheimera.

Patologiczny stan związany z wysokim stężeniem homocysteiny w organizmie ludzkim zwany jest hiperhomocysteinemią (HHcy). Ciężkość tego stanu klasyfikuje się na podstawie stężenia homocysteiny. Za lekką / umiarkowaną HHcy uznaje się obecność 15-30 µmol/l homocysteiny, pośrednią / średnio nasiloną – 30-100 µmol/l, zaś ciężką – powyżej 100 µmol/l.

Wyróżniamy hiperhomocysteinemię pierwotną, wynikającą z uwarunkowanego genetycznie niedoboru enzymów uczestniczących w metabolizmie homocysteiny, oraz hiperhomocysteinemię wtórną, którą mogą wywoływać niedobory witamin z grupy B, niewydolność nerek, wątroby, cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy, przyjmowanie niektórych leków, spożycie dużych ilości kawy, alkoholu i palenie wyrobów tytoniowych.

Badanie stężenia homocysteiny wskazane jest w szczególności osobom o podwyższonym ryzyku zachorowania na choroby układu krążenia. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, badaniami stężenia homocysteiny powinny być objęte w sposób szczególny:

  • osoby ze zdiagnozowaną chorobą sercowo-naczyniową, w tym szczególnie borykające się z chorobą wieńcową, zmianami miażdżycowymi, zarostową chorobą tętnic, zakrzepicą żylną, zatorowością płucną, a także po udarze mózgu bądź zawale mięśnia sercowego

  • osoby z grupy podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym szczególnie borykające się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami przewodu pokarmowego, cukrzycą, zespołem metabolicznym, a także obciążone rodzinnie chorobami sercowo-naczyniowymi czy palące wyroby tytoniowe

  • osoby z grupy podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych ze względu na niedobór witamin z grupy B, w tym szczególnie osoby starsze, osoby stosujące diety eliminacyjne (w tym weganie, wegetarianie), kobiety w ciąży lub stosujące antykoncepcję hormonalną, osoby nadużywające alkoholu oraz z problemami ze strony przewodu pokarmowego i/lub nerek

Badane parametry:

Homocysteina

 

Przygotowanie do badania:

Materiał zaleca się pobierać rano, po całonocnym wypoczynku. Bezwzględnie należy być na czczo (12 godzin od ostatniego posiłku).

 

Przebieg:

Badanie wykonywane jest w próbce krwi pobranej z palca na specjalną bibułę.

Po złożeniu zamówienia w sklepie w ciągu 1-2 dni roboczych pod wskazany w zamówieniu adres dostarczany jest przesyłką kurierską zestaw zabiegowy. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne do pobierania materiału komponenty oraz umożliwia samodzielne pobranie krwi z palca zgodnie z dołączoną instrukcją (dostępną również w zakładce „Jak pobrać materiał”).

Pamiętaj, że jakość pobrania materiału ma bezpośredni wpływ na dokładność wyniku badania.

W skład zestawu wchodzi opłacona koperta zwrotna umożliwiająca bezpłatne przesłanie pobranego materiału do Laboratorium. Po otrzymaniu materiału Laboratorium wykona badanie profilu stężenia homocysteiny w ciągu 6 dni roboczych i prześle zakodowany wynik na adres e-mail podany przy rejestracji próbki.