Nasze Laboratorium
Diagnostyka Precyzyjna to marka, która została stworzona zgodnie z potrzebami osób pragnących wykonać badania laboratoryjne bez konieczności odwiedzania punktu pobrań. Proponuje ona bardzo wygodne rozwiązanie kwestii pobierania materiału, które jest łatwe w użyciu i nie wymaga wychodzenia z domu.
Właścicielem marki Diagnostyka Precyzyjna jest Masdiag Sp. z o.o., który w ramach swojej działalności prowadzi m.in. Laboratorium Diagnostyczne Masdiag oraz posiada prężnie działający Dział Badawczo-Rozwojowy, w którym opracowywane są nowe, innowacyjne metody diagnostyczne.
Działalność Laboratorium skupiona jest na oferowaniu badań diagnostycznych wykonywanych metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas (LC-MS/MS) z suchej kropli krwi. Poza ofertą dostępną w ramach marki Diagnostyka Precyzyjna nasze Laboratorium:
- wykonuje co trzecie badanie przesiewowe noworodków w Polsce mające na celu wczesne wykrycie wrodzonych wad metabolizmu
- wykonuje analizy toksykologiczne na potrzeby organów ścigania
- prowadzi badania naukowe dotyczące rozwoju technik LC-MS/MS i możliwości jej zastosowania w rutynowej diagnostyce medycznej
Więcej informacji o Laboratorium dostępnych jest na stronie: www.masdiag.pl
Nasza metoda pomiarowa
Metoda wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas (LC-MS/MS) wykorzystywana jest do diagnostyki w zaledwie kilku ośrodkach badawczych w Polsce. Nasze Laboratorium jako jedno z nielicznych wykonuje metodą LC-MS/MS badania diagnostyczne dostępne dla klientów indywidualnych.
Metoda LC-MS/MS wymaga drogiej aparatury i wysoko wykwalifikowanego personelu, nie mniej postrzegana jest jako „złoty standard diagnostyki medycznej”. Dzięki bezpośredniemu pomiarowi masy cząsteczkowej badanego parametru (konkretnie stosunku masy jonu do jego ładunku m/z) metoda LC-MS/MS jest wysoce swoista co oznacza, że ryzyko interferencji jest praktycznie wyeliminowane.
Materiał badany
Oferowane przez nas badania wykonywane są z tzw. suchej kropli krwi (ang. dried blood spot, DBS). Mianem suchej kropi krwi określana jest krew włośniczkowa (kapilarna) pobrana z opuszki palca na specjalną bibułę testową i wysuszona (przez około 3 godziny w temperaturze pokojowej).
Ten alternatywny dla powszechnie stosowanego pobierania krwi z żyły łokciowej materiał, nie jest wbrew pozorom niczym nowym, już w latach czterdziestych XX wieku opracowano pierwsze badania z suchej kropli krwi.
Pobieranie materiału w postaci suchej kropli krwi :
- eliminuje konieczność wizyty w punkcie pobrań
- może być przeprowadzone w dogodnym czasie i miejscu
- umożliwia pobieranie mniejszej ilości materiału
- ogranicza możliwość rozkładu krwi podczas transportu
- pozwala na przechowywanie pobranej próbki w temperaturze pokojowej przed długi czas (dla niektórych parametrów może to być nawet kilka miesięcy)
- stanowi dogodne rozwiązanie dla pacjentów z utrudnionym dostępem do placówek medycznych, np.: mieszkających w dużej odległości od najbliższej placówki, czy też mających problem z samodzielnym poruszaniem się
Opisywany materiał z uwagi na podobne nazewnictwo może być mylony jest z tzw. badaniem żywej kropli krwi czyli testem o niepotwierdzonej, wątpliwej skuteczności, który w odróżnieniu od badania z suchej kropli krwi – nie ma praktycznie żadnej wartości diagnostycznej.
Należy podkreślić, że badania wykonywane z suchej kropli krwi umożliwiają otrzymanie równie wiarygodnych wyników, co badania z surowicy/osocza czy krwi pełnej i stanowią swego rodzaju alternatywę dla badań z krwi żylnej.