kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Każdy słyszał,
że należy suplementować

Ale czy na pewno robisz to dobrze?

0 %

zdrowych dorosłych Polaków

cierpi na niedobór witaminy D

(informacje na podstawie danych GIS z 2021r.)

Zbadaj stężenie metabolitów witaminy D
i sprawdź, czy Twoja suplementacja daje oczekiwane efekty

Co może być przyczyną niedoboru witaminy D mimo suplementacji

Niedobór witaminy D - zmierz poziom

Dowiedz się więcej

Witamina D została odkryta przeszło 100 lat temu i przez długi czas była kojarzona głównie z wpływem na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu, tj. z krzywicą u dzieci i niemowląt oraz osteomalacją i osteoporozą u dorosłych. Dopiero odkrycie receptora dla witaminy D w latach 70. ubiegłego wieku zapoczątkowało szereg badań nad wpływem witaminy D na liczne komórki i tkanki. Dziś wiemy, że wielopłaszyznowe działanie witaminy D może wpływać na ekspresję od 2000 do 3000 genów.

Podstawowymi źródłami witaminy D dla człowieka są synteza skórna oraz wchłanianie jelitowe. Są to jednak źródła stosunkowo ograniczone. Położenie geograficzne Polski wyklucza praktycznie możliwość efektywnej syntezy witaminy D w miesiącach od października do kwietnia, zaś nawet zdrowa i urozmaicona dieta nie jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania organizmu na witaminę D.

Rodzi to potrzebę suplementacji, zarówno w populacji ogólnej, jak i w grupach ryzyka, niedoboru – od pierwszych dni życia do późnej starości. Warto taką suplementację prowadzić pod kontrolą. Jest to możliwe dzięki wysyłkowemu badaniu stężenia metabolitów witaminy D opracowanemu przez Diagnostykę Precyzyjną. Badanie to pozwala na ocenę aktualnego zaopatrzenia organizmu w witaminę D, a ponadto jest rozszerzone o ocenę jej przyswajalności.

Badanie metabolitów witaminy D zalecane jest szczególnie osobom:

 • zmagającym się z nadwagą (odkładanie witaminy D w tkance tłuszczowej) lub niedowagą

 • stosującym diety eliminacyjne

 • z upośledzonym wchłanianiem z przewodu pokarmowego (stany zapalne jelit)

 • mało eksponującym się na słońce (używającym kremów z filtrem podczas opalania, pracującym w godzinach nocnych)

 • po 65. roku życia, u których skórna synteza witaminy D jest mniej efektywna

 • z upośledzoną odpornością – cierpiącym na częste infekcje bakteryjne lub wirusowe

 • cierpiącym na choroby układu sercowo – naczyniowego

 • ze schorzeniami autoimmunologicznymi (RZS, Hashimoto, cukrzyca t.1, łuszczyca)

 • kobietom w okresie okołomenopauzalnym i podczas menopauzy

 • osobom z chorobami narządu ruchu (osteomalacja, osteoporoza, bóle kostne, deformacje kostne, wady postawy, nawracające złamania)

 • oraz oczywiście osobom przystępującym do leczenia lub suplementacji witaminą D – w celu kontroli skuteczności podjętych działań (badanie po 1-2 mies. od wdrożenia terapii)

Badane parametry:

 • 25(OH)D3 oraz 25(OH)D2 zsumowane do wartości całkowitej 25-hydroksy witaminy D, tzw. TOTAL 25(OH)D

 • 24,25(OH)2D3

 • stosunek 25(OH)D3:24,25(OH)2D3

 

Przygotowanie do badania:

Przystąpienie do badania metabolitów witaminy D nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je bezpiecznie wykonać o dowolnej porze dnia (nie trzeba być na czczo). Przed badaniem nie należy zaprzestawać przyjmowania leków, w tym również suplementów witaminy D3.

 

Przebieg:

Badanie wykonywane jest w próbce krwi pobranej z palca na specjalną bibułę.

Po złożeniu zamówienia w sklepie w ciągu 1-2 dni roboczych pod wskazany w zamówieniu adres dostarczany jest przesyłką kurierską zestaw zabiegowy. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne do pobierania materiału komponenty oraz umożliwia samodzielne pobranie krwi z palca zgodnie z dołączoną instrukcją (dostępną również w zakładce „Jak pobrać materiał”).

Pamiętaj, że jakość pobrania materiału ma bezpośredni wpływ na dokładność wyniku badania.

W skład zestawu wchodzi opłacona koperta zwrotna umożliwiająca bezpłatne przesłanie pobranego materiału do Laboratorium. Po otrzymaniu materiału Laboratorium wykona badanie metabolitów witaminy D w ciągu 3 dni roboczych i prześle zakodowany wynik na adres e-mail podany przy rejestracji próbki.