kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Badanie laboratoryjne w domu

badanie laboratoryjne w domu

Czy pamiętacie czas, kiedy testy ciążowe czy badanie poziomu glukozy we krwi były przełomem? Łatwe w użyciu i około 100 procent dokładne zrewolucjonizowały ten obszar opieki medycznej i wprowadziły samokontrolę do naszych domów.

Innowacja idzie dalej – badania laboratoryjne z materiału pobranego samodzielnie w domu to kolejny krok w opiece zdrowotnej na świecie, a ostatnio również w Polsce. Coraz szerszy dostęp do łatwych do pobrania testów analizujących parametry naszego zdrowia z suchej kropli krwi (DBS) rewolucjonizuje nasze dotychczasowe podejście do analiz diagnostycznych. Wyniki badań krwi bez kolejek do lekarza, w laboratorium, a nawet bez kontaktu z kimkolwiek sprawiają, że można mówić o prawdziwej zmianie naszych nawyków i mentalności.
Pandemia ostatnio pokazała, jak ważne jest utrzymanie dystansu społecznego, czyli
np. unikanie zatłoczonych miejsc, szczególnie tych skupiających chorych ludzi. Nie wszyscy mieszkamy w pobliżu przychodni czy punktu pobrań, wiele osób ma problemy z poruszaniem się. Badania dające możliwość pobrania materiału w domu to również, oprócz wygody zapewnienie maksimum intymności i prywatności. Te nowoczesne badania diagnostyczne wykonywane są z suchej kropli krwi. Materiał do badania uzyskiwany jest poprzez nakłucie opuszki palca specjalnym bezpiecznym lancetem.
Procedura pobrania materiału w postaci suchej kropli krwi jest niezwykle prosta i wygodna. Nie wymaga osobistego pojawienia się pacjenta w punkcie pobrań i w odróżnieniu od badania z krwi żylnej – nie pozostawia nieestetycznych śladów po nakłuciu. Wiąże się również ze zdecydowanie mniejszym bólem niż ten odczuwany w momencie pobierania krwi z żyły. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych posiadających obniżony próg odczuwania bólu. Spore znaczenie ma także fakt, że ilość krwi wymaganej do wykonania testu DBS jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku badania z krwi żylnej. Nawet jedna kropla krwi wystarczy do wykonania pojedynczego badania.
Po pobraniu materiału tj. wypełnieniu kroplami krwi zaznaczonych pól bibuły oraz jej wysuszeniu, bibułę należy zapakować, a następnie odesłać w kopercie do laboratorium. Transport i przechowywanie pobranego materiału są bardzo proste i nie wymagają specjalnych warunków (chłodzenia), a szansa zniszczenia czy też zepsucia próbki jest o wiele niższa, niż w przypadku próbki pobranej w celu wykonania badania z surowicy, osocza lub krwi pełnej. Test z powodzeniem może być dystrybuowany w formie niewielkiej przesyłki.
Próbki suchej kropli krwi mogą być przechowywane przez nieporównywalnie dłuższy czas niż próbki pobrane w celu wykonania badania z surowicy krwi. Szacuje się, że bibuły z naniesionym materiałem mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej nie tylko przez wiele tygodni czy nawet miesięcy, ale wręcz lat w przypadku niektórych parametrów!
Diagnostyka Precyzyjna posiada w swojej ofercie szereg badań opartych o możliwość samodzielnego porania materiału i późniejszej dokładnej i precyzyjnej analizy w certyfikowanym laboratorium. Są to m.in. oznaczenia: metabolitów witaminy D, profilu aminokwasów, stężenia homocysteiny czy TSH.

Przeczytaj także: