kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Badanie laboratoryjne w domu

badanie laboratoryjne w domu

Czy pamiętacie czas, kiedy testy ciążowe czy cukrzycowe były przełomem? Łatwe w użyciu
i około 100 procent dokładne zrewolucjonizowały ten obszar opieki medycznej i wprowadziły testy diagnostyczne do naszych domów.

Innowacja idzie dalej – badania laboratoryjne z materiału pobranego samodzielnie w domu to kolejny krok w opiece zdrowotnej na świecie, a ostatnio również w Polsce. Coraz szerszy dostęp do łatwych do pobrania samodzielnie testów analizujących parametry naszego zdrowia z suchej kropli krwi (DBS) rewolucjonizuje nasze dotychczasowe podejście do analiz diagnostycznych. Wyniki badań krwi bez kolejek u lekarza, w laboratorium, a nawet bez kontaktu z kimkolwiek… sprawiają, że można mówić o prawdziwej zmianie naszych nawyków i … mentalności.

Ostatnio pandemia pokazała, jak ważne jest utrzymanie dystansu społecznego, czyli
np. unikanie zatłoczonych miejsc, szczególnie tych skupiających chorych ludzi. Nie wszyscy mieszkamy w pobliżu przychodni czy punktu pobrań, wiele osób ma problemy z poruszaniem się. Badania w domu to również, oprócz wygody zapewnienie maksimum intymności i prywatności.

Te nowoczesne badania diagnostyczne wykonywane są z suchej kropli krwi. Materiał do badania uzyskiwany jest poprzez nakłucie opuszki palca specjalnym bezpiecznym lancetem.

Procedura wykonania badania suchej kropli krwi jest niezwykle prosta i wygodna. Nie wymaga osobistego pojawienia się pacjenta w punkcie pobrań i – w odróżnieniu od badania z krwi żylnej – nie pozostawia nieestetycznych śladów po nakłuciu. Wiąże się również ze zdecydowanie mniejszym bólem niż ten odczuwany w momencie pobierania krwi z żyły… Ma to niebagatelne znaczenie zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych posiadających obniżony próg odczuwania bólu. Spore znaczenie ma także fakt, że ilość krwi wymaganej do wykonania testu DBS jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku badania z krwi żylnej. Nawet jedna kropla krwi wystarczy do wykonania pojedynczego badania.

Po pobraniu materiału – wypełnieniu kroplami krwi włośniczkowej zaznaczonych pól bibuły oraz jej wysuszeniu, bibułę należy zapakować, a następnie odesłać w kopercie do laboratorium.

Transport i przechowywanie pobranego materiału są bardzo proste i nie wymagają specjalnych warunków (chłodzenia), a szansa zniszczenia czy też zepsucia próbki jest o wiele niższa, niż w przypadku próbki pobranej w celu wykonania badania z surowicy krwi. Test
z powodzeniem może być dystrybuowany w formie niewielkiej przesyłki. Sprawia to, że jest to też najbardziej ekologiczna metoda, zostawiająca najmniejszy ślad węglowy.

Próbki suchej kropli krwi mogą być przechowywane przez nieporównywalnie dłuższy czas niż próbki pobrane w celu wykonania badania z surowicy krwi. Szacuje się, że wypełnione karty DBS mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej nie tylko przez wiele tygodni czy nawet miesięcy, ale wręcz lat w przypadku niektórych parametrów!

Coraz więcej testów jest łatwo dostępnych do przeprowadzenia dla ludzi w ich domach.
W Polsce możemy już zrobić testy suchej kropli krwi, które określają poziom aminokwasów, witaminy D, stężenie leków na padaczkę, badanie poziomy CBD i stężenia THC w organizmie. Za chwilę będzie można wykonać w domu test laboratoryjny na przeciwciała Anty SARS Cov-2. Opracowywane są kolejne badania, odpowiadające na potrzeby społeczne. Testy te są dokładne i profesjonalne, bo analiza wykonywana jest w profesjonalnych certyfikowanych laboratoriach diagnostycznych.