Badane parametry:
I. Analiza mikrobiomu techniką NGS (sekwencjonowanie nowej generacji):
- Wiek mikrobiomu – relacja między Twoim wiekiem a wiekiem Twojego mikrobiomu, a dokładniej zgodność profilu bakterii bytujących w Twoim jelicie z osobami młodszymi, w podobnym wieku lub starszymi od Ciebie.
- Różnorodność mikrobiomu – wskaźnik określający liczebność i równomierność rozmieszczenia rodzajów bakterii zasiedlających Twoje jelito.
- Analiza taksonomiczna – procentowy udział poszczególnych rodzajów bakterii tworzących Twoją mikroflorę jelitową, dodatkowo odniesiony do uśrednionego profilu populacji ludzi z całego świata.
- Opis rodzajów bakterii – szczegółowy opis funkcji i znaczenia każdego wykrytego w istotnej ilości gatunku bakterii obecnego w Twoim jelicie wraz z odniesieniem się do jego występowania populacji.
- Analiza możliwości wystąpienia zaburzeń zdrowotnych – unikalne algorytmy sztucznej inteligencji analizują profile mikrobiomu podobne do Twojego, wraz z danymi dotyczącymi stylu życia i zdrowia z tych profili. Wyniki analizy wskazują na schorzenia, które rozwinęły się u osób o profilu mikrobiomu podobnym do Twojego np. zaburzenia związane z pracą tarczycy, funkcjonowaniem układu oddechowego, kondycją skóry, zaburzenia uwagi, zaburzenia autoimmunologiczne, alergie pokarmowe, zapalenia jelit, przerost grzybów i inne. Dane te nie mają zastosowania do celów diagnostycznych, raczej zapewniają możliwość oceny potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i podjęcia kroków w celu wsparcia organizmu w dążeniu do utrzymania optymalnego stanu zdrowia.
II. Parametry związane z pracą jelit:
- Współczynnik metabolizmu – pokazuje tendencję danej osoby do utraty lub przybrania na wadze. Wysoki wynik wskazuje, że Twój profil mikrobiomu jest podatny na przyrost masy ciała, natomiast niski wskazuje na skłonność do utrzymania idealnej masy ciała dzięki czemu łatwiej jest zachować dobrą formę.
- Metabolizm makroskładników odżywczych (węglowodanów, białek i tłuszczów) – parametry te oceniają ilość i aktywność kluczowych bakterii biorących udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Wysokie wyniki wskazują na dużą różnorodność bakterii w jelitach, które mogą pomóc organizmowi w trawieniu i wykorzystywaniu tych makroskładników odżywczych.
- Synteza witamin – parametr pokazuje liczbę bakterii syntetyzujących witaminy w jelitach danej osoby. Wysoki wynik wskazuje, że Twój profil mikrobiomu jest podobny do profilu osób bez niedoborów witamin, a niski wskazuje na podobny profil z osobami cierpiącymi na niedobory witamin.
- Wrażliwość na laktozę i gluten – parametry te oceniają bakterie, o których wiadomo, że przyczyniają się do zdolność organizmu do przetwarzania laktozy i glutenu. Oceniają one ryzyko rozwoju nadwrażliwości na laktozę lub gluten, jednak nie są przeznaczone do celów diagnostycznych.
- Indeks metabolizmu cukru – parametr oceniający aktywność powszechnie znanych bakterii związanych z metabolizmem cukru. Odzwierciedla on nadmierną/umiarkowaną ilość i aktywność bakterii znanych z metabolizowania cukru, pozwalając określić czy nie przyjmujesz zbyt dużych ilości cukru z którym organizm nie może sobie poradzić.
- Indeks żywności przetworzonej – parametr oceniający bakterie bezpośrednio powiązane ze zdolnością organizmu do metabolizowania przetworzonej żywności. Możesz ocenić swój własny wynik, porównując go ze średnią osób, które przez cały czas spożywają/nie spożywają przetworzonej żywności względem ogółu populacji.
- Ruchliwość jelit – parametr pokazujący ruchliwość jelit i określający skłonność do zaparć lub biegunek. Wysoki lub niski wynik jest spójny odpowiednio ze wzrostem lub zmniejszenie ruchliwości jelit, dlatego idealnie oscylować bliżej środka skali.
- Uszkodzenia poantybiotykowe – parametr wskazujący uszkodzenia powstałe w wyniku antybiotykoterapii, które nastąpiły niedawno lub nie uległy poprawie od ostatniego użycia antybiotyku. Należy również pamiętać, że spożywanie niektórych antybiotyków może wynikać z przyjmowania żywności (głównie białek zwierzęcych) zawierającej ich śladowe ilości. Twój wynik jest porównywany z wynikami osób, które nie korzystały antybiotyków w ciągu ostatniego roku oraz osób, które stosowały antybiotyki regularnie w ciągu ostatnich 2 miesięcy.
- Indeks autoimmunologiczny – parametr ten pokazuje grupy bakterii powiązane z występowaniem chorób autoimmunologicznymi dający wgląd w możliwość ich wystąpienia lub zaostrzenia. Wynik nie jest przeznaczony do celów diagnostycznych.
- Jakość snu – parametr wskazujący potencjał/tendencję mikrobiomu wpływania na jakość snu. Twój wynik jest porównywany z wynikami osób o wysokiej jakości snu oraz osobami cierpiącymi na zaburzenia snu.
III. Spersonalizowane propozycje probiotyków i prebiotyków
Algorytm AI określa najlepiej dopasowane probiotyki i prebiotyki dla poszczególnych osób, analizując mikrobiom jelitowy na poziomie metagenomiki. Wykrywa on, które enzymy są produkowane przez Twoje bakterie jelitowe, a które ścieżki metabolizmu są upośledzone/brakujące, a następnie określa jakie rodzaje bakterii mogłyby wypełnić tę lukę. Dzięki temu dowiesz się jakie szczepy bakterii (probiotyki) i jakie składniki nie ulegające trawieniu, a pobudzające wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii (prebiotyki) są dla Ciebie najlepsze.
IV. Spersonalizowany przewodnik żywieniowy
Różne rodzaje bakterii wymagają różnych składników odżywczych. Celem spersonalizowanej diety jest zwiększyć liczbę bakterii potrzebnych do utrzymania równowagi mikrobiomu, jednocześnie zmniejszając liczbę bakterii powodujących brak równowagi. Zawiera on przeszło 300 produktów żywieniowych ze wskazaniem jakie pokarmy są dla Ciebie najbardziej korzystne i należy je spożywać w większych ilościach, a jakie ograniczać.
Przygotowanie do badania:
- Przystąpienie do badania flory bakteryjnej jelit nie wymaga specjalnego przygotowania.
- Pobranie materiału można wykonać o dowolnej porze dnia (nie trzeba być na czczo).
- Przed badaniem nie należy modyfikować diety ani zaprzestawać przyjmowania leków, suplementów i witamin.
- W przypadku przyjmowania antybiotyków pobranie należy wykonać po minimum 4 tygodniach od zakończenia leczenia.
- Czynnikami mogącymi wpłynąć na wynik badania w przypadku nie zachowania 1 miesięcznego odstępu są również kolonoskopia, endoskopia, operacje jamy brzusznej, dłuższa hospitalizacja, poważne urazy i silny stres.
Przebieg:
Badanie wykonywane jest w próbce kału, a konkretnie analizowane jest DNA bakterii zawartych w próbce. Zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji ENBIOSIS, analizuje dane i oblicza optymalne wartości składników odżywczych, które zapewnią Twojemu organizmowi idealną równowagę.
Po złożeniu zamówienia w sklepie w ciągu 1-2 dni roboczych pod wskazany w zamówieniu adres dostarczymy Ci przesyłką kurierską zestaw do pobrania materiału.
Zestaw zawiera wszystkie niezbędne komponenty (w tym nakładkę na deskę sedesową, probówkę z buforem konserwującym, szpatułkę) oraz instrukcję jak prawidłowo pobrać i zarejestrować próbkę. W skład zestawu wchodzi również opłacona koperta zwrotna umożliwiająca bezpłatne przesłanie do Nas materiału w ciągu 30 dni.
Wynik w postaci elektronicznego raportu z analizy wydawany jest w ciągu 40 dni od momentu nadania przesyłki zwrotnej z materiałem.
Dzięki uzyskanym wynikom podpowiemy Ci jakie produkty warto przyjmować, a jakie lepiej omijać alby zoptymalizować pracę Twojego układu pokarmowego. Poznasz skład swojego mikrobiomu oraz uzyskasz informacje w jakim stanie są Twoje jelita. Jak również dowiesz się jakie zaburzenia występują u osób mających podobny skład flory bakteryjnej.
Badanie we współpracy z Enbiosis (100 Borough High Street, London, SE1 1LB, UK).