kontakt@diagnostykaprecyzyjna.pl

Informacje i wskazówki dotyczące pobierania krwi włośniczkowej od dzieci

Krew włośniczkowa to mieszanina krwi z drobnych naczyń tętniczych i żylnych powszechnie stosowana przy pomiarze glukozy czy badaniach gazometrycznych, a obecnie coraz częściej wykorzystywana do nanoszenia na bibułę w celu wykonywania badań z tzw. „suchej kropli krwi”.

Pobieranie krwi u noworodków i niemowląt

Pobieranie krwi u noworodków i niemowląt ważących poniżej 10 kg i niechodzących samodzielnie zaleca się przeprowadzać z bocznych części piętki.

Bardzo istotnym elementem pobrania krwi z piętki jest rozgrzanie miejsca nakłucia. Powoduje ono znaczne zwiększenie ilości krwi wypływającej po nakłuciu i sprawia, że cały proces przebiega sprawniej. W tym celu stopę dziecka owija się ciepłym kompresem o temperaturze około 40oC na 3 do 5 minut, a następnie możliwie szybko dezynfekuje się miejsce nakłucia, czeka aż alkohol odparuje i przystępuje się do pobierania. Podczas pobierania stopa dziecka powinna być uchwycona w sposób zapewniający jej naprężenie i unieruchomienie. Dalszy przebieg procesu jest identyczny jak opisany w instrukcji pobrania krwi włośniczkowej z palca.

Pobieranie krwi u dzieci o masie powyżej 10 kg

Pobieranie krwi u dzieci o masie powyżej 10 kg należy przeprowadzać z palca zgodnie z instrukcją. Poniższe informacje stanowią wskazówki, na co zwrócić uwagę i jak się zachować w stosunku do dziecka:

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka w dniu pobrania oraz w dniu poprzedzającym badanie. Dzięki wypiciu odpowiedniej ilości wody lub przyjęciu odpowiedniej ilości pokarmu (w przypadku karmienia piersią) proces pobierania ma szansę przebiec sprawniej.Dobowe zapotrzebowane na płyny według Hollidaya i Segara:

    WagaZapotrzebowanie na płyny
    1-10 kg100 ml/kg
    11-20 kg1000 ml + 50 ml/kg na każdy kilogram masy ciała ponad 10 kg
    > 20 kg1500 ml + 20 ml/kg na każdy kilogram masy ciała ponad 20 kg
  • Zwróć uwagę, aby miejsce nakłucia było dobrze rozgrzane. Pocieraj palec dziecka przez około 1 minutę. Obok prawidłowego nawodnienia to kluczowy czynnik aby krew dobrze leciała po nakłuciu.

  • Przygotuj się jako pobierający. Zapoznaj się szczegółowo z instrukcją użycia zestawu i/lub filmem instruktażowym. Pamiętaj: Krew pobieraj zawsze w jednorazowych rękawiczkach.

  • Wyjaśnij dziecku na czym będzie polegało pobranie, co będziesz robić krok po kroku (w tym celu możesz pokazać dziecku film instruktażowy) oraz w jakim celu wykonywane jest badanie.

  • Uprzedź, że po nakłuciu pojawią się krople krwi, które będziecie nanosić na bibułę.

  • Nie obiecuj, że nie będzie boleć. Lepiej powiedzieć, że wiele osób boi się pobierania z palca i że ukłucie może być nieprzyjemne, ale trwa tylko chwilkę i jest ważne dla zdrowia, np. pomaga sprawdzić, czy ma się zdrowe kości.

  • Jeżeli dziecko się boi, warto, aby oboje rodzice zadbali o poczucie komfortu dziecka. Jedna osoba może uspokajać, tulić lub zajmować dziecko rozmową, zaś druga osoba ma szansę wtedy sprawnie pobrać materiał.

  • Jeżeli kropla krwi spadnie w innym miejscu niż wyznaczone 4 okręgi, nie przejmuj się – cała bibuła ma te same właściwości i można będzie przeprowadzić badanie.

Przeczytaj także: